انتخاب جنس شلوار جین

شلوار جین یکی از محبوب‌ترین پوشش‌های مردانه و زنانه در سراسر جهان به حساب می‌رود. کمتر کسی را می‌توان یافت که تا به حال از شلوارهای جین یا لی استفاده نکرده باشد.

شلوارهایی که به خاطر کیفیتی که پارچه آن‌ها دارد و البته نوع خاص ظاهر آن‌ها مورد توجه بسیاری قرار گرفته‌اند. حال چگونه می‌توانید یک شلوار جین باکیفیت را از نوع نامرغوبش تشخیص دهید و یک شلوار مناسب و زیبا برای خود خریداری کنید.

تاریخچه شلوار جین

شلوار جین به شلوارها یا بهتر است بگوییم البسه‌هایی اطلاق می‌شود که از جنس نوعی پارچه به نام دنیم (به انگلیسی :Dungaree ) دوخته شده باشند. دنیم یک نوع از پارچه است که مطمئنا شما با ساختار آن با توجه به شلوارهای جین قدیمی آشنا هستید، پارچه‌ای با راه راه‌های ریز و البته جنس نسبتا ضخیم و خشن که برای دوخت لباس یا معمولا شلوار استفاده می‌شود.

به این نوع شلوار‌ها به اصلاح  “لی”  یا همان “جین” نیز گفته می‌شود. این نام‌گذاری به نام نخستین تولیدکننده شلوارهای جین یعنی شرکت “Lee  “برمی‌گردد. این نوع شلوار بنا بر آنچه در تاریخ آمده است، از سال 1873 تولید شده‌اند و در سال‌های 1945 تا 1950 به اوج محبوبیت رسیده اند.

واژه جین یا جینز jeans”   ” نیز از یک عبارت ایتالیایی به معنی “آبی از جنوا” گرفته شده است. این پارچه مبدایی فرانسوی ایتالیایی دارد.

شناسایی شلوار باکیفیت

شلوار با وزن بیشتر را انتخاب کنید.

همانطور که بالاتر در رابطه با نوع پارچه شلوارهای جین صحبت شده است، پارچه مرغوب دنیم دارای ضخامت و نسبتا خشن و زبر است. تمامی این موارد باعث می‌شود تا یک شلوار جین مرغوب معمولا دارای وزن بیشتر و سنگین‌تر از سایر شلوارها باشد. شما به راحتی با گرفتن چندین شلوار در دست بتوانید متوجه تفاوت وزن آن‌ها شوید.

همچنین یک شلوار جین با کیفیت معمولا دارای بافتی نسبتا قابل دیدن و لمس کردن است و کمی هم به زبری و خشنی میزند. البته در رابطه با این مورد باید بگوییم که برخی از شلوارها چون چندین بار شسته می‌شوند این ویژگی خود را از دست می دهند.

برخی افراد هنگام خرید نگران این موضوع هستند که شاید این شلوارهای سنگین با اینکه جنس مرغوبی دارند اما در هنگام استفاده خیلی راحت نیستند. این احساس به دلیل شلوارهای کم کیفیت قبلی شما است. با چندین بار استفاده از یک شلوار باکیفیت هم به آن عادت می‌کنید و هم اینکه آن شلوار پس از مدتی کمی نرم‌تر و قابل انعطاف‌تر می‌شود.

دفعه بعد که برای خرید یک شلوار جین اقدام می‌کنید پس از بررسی جنس شلوار جین که در بالاتر به آن اشاره کردیم نوبت به دوخت‌های شلوار جین می‌رسد که باید به آن بسیار دقت کنید. موضوعی که با یک نگاه تا حدودی می‌توانید به کیفیت و اصالت شلوار جین  پی ببرید. ابتدا به سراغ دوخت‌های کنار شلوار و جیب‌ها  بروید و آن‌ها را بررسی کنید.

شما علاوه بر بررسی ظاهر دوخت‌ها که باید کاملا دقیق و منظم باشند باید به نوع دوخت‌ها نیز نگاه کنید. نوع دوخت باید بدون بیرون‌زدگی، نخ‌کش شدگی، باز شدگی باشند و البته محکم باشند.

همچنین وجود دوخت‌های دوبل که دو دور دوخت در کنار هم به موازات هم هستند و همچنین دوخت‌های زنجیره‌ای نیز می‌توانند جزو نکات مثبت برای خرید یک شلوار جین باکیفیت باشند.

وجود دوخت‌های منظم، محکم و با نخ ضخیم و البته دو نکته مذکور از جمله نشانه‌های اکثر شلوارهای برند هستند. شما همچنین با کشیدن شلوار با دست‌های خود در ناحیه دوخت‌ها، می‌توانید تا حدودی به محکم بودن و ایستا بودن دوخت‌ها پی ببرید.

شلواری با دوخت‌های منظم، دقیق و با‌کیفیت انتخاب کنید.

فاکتور کشش را در شلوارهای جین در نظر بگیرید.

برخی از شلوار‌های جین مخصوصا شلوار‌های جینی که توسط بانوان و خانوم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای خاصیت کشش هستند که این موضوع تا حدودی نمی‌تواند یک فاکتور منفی برای شلوار باشد.

ولی چگونه؟ همانطور که گفتیم شلوار‌های جین باکیفیت از شلوارهای جین کشی کمی متفاوت هستند اما از آنجایی که سلیقه و مدگرایی به این سمت قدم برداشته است ناچارا تولیدکنندگان معروف شلوار جین نیز تلاش می‌کنند خودشان را با فاکتور کشسانی بودن جین وفق دهند.

اگر شما از آن دسته از افراد علاقمند به این نوع شلوارها هستید باید چند نکته را هنگام خرید به خاطر بسپارید.

در ابتدا به دنبال لیبل یا قسمت مشخصات شلوار بگردید. در شلوارهای باکیفیت درصد کشسانی آن‌ها بر روی لیبل‌ها نوشته شده است. این ویژگی معمولا به انگلیسی و با کلماتی مانند ””Lycra  ،” spandex”  یا  stretch”  “ مشخص می‌شود و در مقابل این کلمات معمولا عددی به عنوان درصد کشیدگی در نظر گرفته می‌شود.

شلوارهای جین مرغوب هیچگاه بیشتر از 1 درصد (که اینگونه شلوارها با وجود کشی بودن و چسبان بودن، شما در آن راحت هستید) و یا نهایتا ۲ درصد نمی‌شوند. عدد بیشتر از ۲ درصد معمولا نشانه پایین بودن کیفیت شلوار است که اینگونه شلوارها هم زود پاره می‌شوند و هم با یکبار شست‌وشو حالت خود را از دست می‌دهند.

برخی شلوارها نیز فاقد این مشخصات هستند که این خود گویای همه چیز است.

طرح و ظاهر شلوار جین را در نظر بگیرید

نکته دیگری که از جمله شاخصه‌های ظاهری است، طرح و ظاهر شلوار جین است که تا حدودی شما را در خرید یک شلوار جین مرغوب راهنمایی می‌کند. اولین نکته مربوط به تکمه یا همان دکمه‌های شلوار است که تقریبا در تمامی شلوار‌های اورجینال، به وضوح نام سازنده شلوار بر روی آن درج شده است.

همچنین پین‌هایی که این دکمه‌ها را بر روی شلوار نگه داشته‌اند نیز میتوانند از دیگر نشانه‌های شلوار جین مرغوب باشند.  اگر شلوار جین زیپ‌دار است باید دارای یک زیپ محکم و روان باشد که در این حالت، حرف یا علامتی از شرکت سازنده بر روی آن درج شده است. این زیپ‌ها همچنین به نحوی طراحی شده‌اند که اگر دسته آن را به سمت پایین قرار دهید قفل شده و تا دسته یا گیره آن را بالا نیاورید ماشین زیپ از جایش تکان نمی‌خورد.

وجود هر گونه مواد پلاستیکی یا بی‌کیفیت در طراحی و ظاهر شلوار هم نشانه بی کیفیت بودن آن است.

برخی شلوارها نیز از نوعی پارچه در قسمت داخلی کمر برخوردارند که با عنوان عرق‌گیر شناخته می‌شوند که وجود این مورد یک نکته مثبت به حساب می‌آید.

همچنین وجود طرح‌های بزرگ و عجیب‌و‌غریب بر روی شلوار مخصوصا جیب پشتی آن، به هیچ وجه نشانه با‌کیفیت بودن شلوار نیست.

قیمت

تمامی نکات مذکور ماکزیمم توجهی است که شما برای خرید یک شلوار جین باکیفیت می‌توانید به آن توجه کنید. بنابراین شلوار جینی که تمام مشخصات بالا را داشته باشد احتمالا شلواری گران قیمت به حساب می‌آید. بنابراین شما با توجه به مبلغی که برای یک شلوار خوب در نظر گرفته‌اید می‌بایست یک تعادل بین هزینه و کیفیت برقرار کنید و با توجه به همه این نکات یک شلوار با کیفیت و متناسب با بودجه خود تهیه کنید.

 

سبد خرید
اینستاگرم واتس آپ واتس آپ
سایدبار

دلیل باز پرداخت

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من